تبلیغات
شهر خرم آباد - بررسی علل شکست پرسپولیس خرم آباد

بررسی علل شکست پرسپولیس خرم آباد

نویسنده :ساسان عسکری
تاریخ:چهارشنبه 1391/11/18-01:33 ق.ظ

چند هفته پیش بود که علت شکست تیم‌های خرم آباد را در نیم فصل رقابت‌های لیگ دسته دوم و سوم فوتبال کشور بررسی کردیم. در آن بررسی به صورت اجمالی شرایط اقتصادی و کمبود نفرات را در شکست تیم‌های دارتاک، پرسپولیس و منحل شدن داتیس دخیل دانستیم. نکته ای که در آن یادداشت فراموش کرده بودم این بود که امکانات ورزشی در حد سه تیم حرفه ای نیز در خرم آباد وجود نداشت و باید این را نیز از علل شکست تیم‌ها در فصل حاضر رقابت‌ها دانست.

تیم فوتبال پرسپولیس خرم آباد در ابتدای فصل با جذب بازیکنان باتجربه فوتبال لرستان مانند فرزاد بهاری و علی صدرا در کنار جوانان با استعدادی مثل احسان جابری و نیز بازیکنان خوش نقشی مانند بهمن داستانی بار خود را برای آغاز رقابت‌ها بست. نفرات پرسپولیس به اندازه ای خوب بودند که می‌شد گفت این ترکیب و نفرات برای صعود به لیگ دسته دوم در مسیر فرسایشی انتخاب تیم‌های صعود کننده از لیگ دسته سوم با کمترین مشکلی روبرو خواهند بود.

مهرداد خادمی بازیکن کارکشته‌ی فوتبال لرستان که سابقه بازی در تیم‌های معتبر کشور را دارد با تمام تجاربش درکنار این تیم به مانند سال قبل و بعد از رفتن بهمن فروتن از داتیس، دوباره عنوان نه چندان حرفه ای بازیکن-مربی را در پرسپولیس پذیرفت.

شاید به نسبت دو تیم دیگر خرم آبادی حاضر در مسابقات لیگ‌های کشوری یعنی داتیس و دارتاک، این پرسپولیس بود که با مشکلات مالی کمتری روبرو بود و نیز به نظر می‌رسید بعد از داتیس تیم آماده تری به نظر نفرات باشد. نفراتی که به نظر کافی و مناسب می‌آمدند، اما بالانس نفرات در پست‌های مختلف دیده نمی‌شد، دروازه‌بان مناسب، خط دفاع خوب و کناره های خوب اما باقی پست‌ها خالی از بازیکن خلاق و کارآمد بود.

پرسپولیس تنها تیم خرم آبادی بود که از زمان مناسب برای آماده سازی پیش از فصل برخوردار بود و به نظر می‌رسد از این زمان به نحو احسن استفاده کرد. پرسپولیس با خادمی توانست از زمان آماده سازی پیش فصل به اندازه کافی بهره ببرد و خود را آماده کند، اما در همان بازی اول مقابل استقلال دربند خمین، پرسپولیس با زحمت و در وقت‌های اضافه به پیروزی رسید. اتفاقی که نشان می‌داد یکجای کار لنگ میزند و این تیم در دو بازی بعدی خود طعم پیروزی را نچشید. هرچند در میانه‌ی فصل نتایج خوب این تیم شروع شد، اما ناداوری‌ها در بازی با نبرد شهرکرد در خرم آباد نوار پیروزی‌ها و روند رو به رشد این تیم را قطع کرد.

اتفاقی که در همان بازی اول به چشم می‌آمد و نگران کننده بود، نبود بازی سازی و مهاجم تمام کننده در ترکیب این تیم بود. چه بسیار فرصت‌هایی که پرسپولیس به زحمت برابر استقلال خمین، اتحاد الشتر، نبرد شهرکرد، امید حسن آباد، صفاهان اصفهان (من فقط همین بازی‌ها را از پرسپولیس دیدم) به دلیل نبود مهاجم تمام کننده از دست داد تا فرصت صعود را از دست بدهد.

در چند بازی علی صدرا که در کناره خط بازیکن مثمر ثمرتری نشان داده بود به اجبار پشت مهاجمین رفت تا به ایجاد و خلق موقعیت برای مهاجمین پرسپولیس بپردازد، اما این نکته در درجه اول با توجه به نبود مهاجم تمام کننده که بتواند از فرصت‌های خلق شده استفاده و بهره کافی ببرد چندان مثمر ثمر واقع نشد و در درجه دوم همین مطلب باعث می‌شد سمت چپ تیم پرسپولیس به فضایی برای نفوذ بیشتر و مکانی ضربه پذیر از سوی تیم‌های حریف تبدیل شود، این کار تنها جابجایی یک نقطه ضعف در ترکیت تیم فوتبال پرسپولیس خرم آباد بود. شاید این نقاط ضعف با پیوستن چند بازیکن داتیس بعد از انحلال تیمشان کمی ترمیم پیدا کرد، اما نمی‌شود از انحلال داتیس خوشحال بود برای پوشش این ضعف‌ها، چرا که باید پیش از فصل فکری به حال این پست‌ها می‌شد.

تنها نقطه قوت به نظر خط دفاع این تیم به حساب می‌آمد که اگر موقعیت‌های گل پرسپولیس یکی پس از دیگری و به راحتی از دست نمی‌رفت، اشتباهات کم خط دفاعی این تیم به چشم نمی‌آمد. خط دفاعی که با حضور فرزاد بهاری مطمئن و کم اشتباه بود.

پرسپولیس توپ را خوب به گردش در می‌آورد، از بیشتر فضای زمین می‌توانست استفاده کند و در کل سطح بازی‌شان برای صعود به لیگ دو در گروهی که پرسپولیس در آن حاضر بود فراتر از سایر تیم‌ها بود. اما چنانچه گفته شد نبود بازی ساز و تمام کننده تمام فرصت صعود این تیم را از بین برد و آنچه را که به دست می‌آمد نیز با بی دقتی از دست می‌رفت، شاهد مدعای من بازی پرسپولیس و امید حسن آباد در خرم آباد است که بیشتر از 10 موقعیت خوب گلزنی را از کف دادند و تک موقعیت گل تیم امید حسن آباد تبدیل به گل شد.

نکته حائز اهمیت در مورد پرسپولیس خرم آباد نبود سرمربی روی نیمکت بود! مهرداد خادمی که هنوز کفش‌هایش را نیاویخته است و جلوی مدافعان به عنوان هافبک دفاعی و بازی ساز بازی می‌کند. به جای اینکه روی نیمکت، تیمش را رهبری کند در میانه‌ی زمین فریادهایش را می‌زد. این اشکال به آقای سپهوند مالک تیم پرسپولیس وارد است که چگونه قبول کرده است، مدیریت و رهبری تیمش را به یک بازیکن-مربی واگذار کند. در اینکه مهرداد خادمی با توجه به تجربه‌اش برای مربیگری فرد مناسبی در فوتبال لرستان است شکی نیست، از این منظر مهرداد خادمی می‌تواند به جوانان این دیار تجربه‌هایش و دانشش را منتقل کند و عامل پیشرفت جوانان این دیار بااستعداد باشد. کاری که مهرداد خادمی می‌توانست امسال انجام دهد تا نامش را در فوتبال لرستان ماندگارتر شود این بود که از میادین فوتبال خداحافظی کند و به روی نیمکت مربیگری که به آن علاقه وافر دارد بنشیند. بی شک یک مربی در کناره‌ی زمین می‌تواند به بازی خانی تیم حریف بپردازد و با دید یک مربی زمین مسابقه را ببیند. نمی‌شود هم مربی بود و به تمام حرکات داخل زمین اشراف داشت و هم به فوتبال درون زمین پرداخت. پیش از این هم بوده‌اند کسانی که مربی-بازیکن بوده‌اند، اما بیشتر در حد یک مربی موقت در پایان فصل انجام وظیفه کرده‌اند، امری که در فوتبال حرفه ای امروز کاملا منسوخ است. به هر ترتیب فریادهای مهرداد خادمی لب زمین می‌توانست کارسازتر باشد برای پرسپولیس.

نکته ای که امسال برای هر سه تیم فوتبال خرم آباد در لیگ‌های دسته دوم و سوم فوتبال کشور رخ داد، اشتباهات بی اندازه و خارج از قاعده داوری بود. امری را که نمی‌شود به طور صد در صد عامل حذف پرسپولیس از لیگ دسته سوم دانست اما می‌شود در عدم پیروزی این تیم برابر نبرد شهرکرد در خرم آباد آن را یکی از مهم‌ترین دلایل شکست پرسپولیس قلمداد کرد، شکستی که می‌توانست امروز جایگاه پرسپولیس را تغییر بدهد، اما نباید این را فراموش کرد که پرسپولیس خیلی از اوقات در بازی‌های این فصل به خودش باخت و نه به اشتباهات داوری.

نکته مثبت در مورد تیم پرسپولیس که بی شک در خاطره‌ها خواهد ماند ادای احترام بازیکنان این تیم در آغاز هر بازی به اسطوره فوتبال لرستان یعنی ناصر میرزایی بود؛ و در پایان امیدوارم آقای سپهوند چنانچه بعدها قصد تیم داری دارند تجربه های امسال را فراموش نکنند و نیز مهرداد خادمی عزیز بداند فوتبال لرستان امروز به او به عنوان یک مربی با تمام تجاربش بیشتر نیاز دارد تا یک بازیکن.


چاپ شده در شماره 132 هفته نامه اقتصاد لرستاننوع مطلب : تحلیلی  ورزشی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How do you strengthen your Achilles tendon?
شنبه 1396/06/4 04:23 ب.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem
to be running off the screen in Chrome. I'm not sure if this is
a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I'd post to let you know.
The design and style look great though! Hope
you get the problem resolved soon. Many thanks
http://aberranttiff2079.jimdo.com/2015/06/25/hammer-toe-caused-by-trauma
جمعه 1396/05/13 09:57 ب.ظ
Hi, this weekend is nice in support of me, because this time i am reading this enormous informative piece of writing here at my residence.
BHW
پنجشنبه 1396/01/31 02:46 ق.ظ
I do not know if it's just me or if perhaps everyone else experiencing
issues with your blog. It seems like some of the text in your posts
are running off the screen. Can someone else please
comment and let me know if this is happening to them as well?

This could be a issue with my web browser because I've had this happen before.
Appreciate it
مجتبی رومانی
شنبه 1391/11/28 08:31 ب.ظ
استاد ارجمند ازاینکه وب سایت کوههای لرستان را لینک فرمودید کمال تشکر را دارم همانطوریکه استحضار دارید بعلت گستردگی کار تا کنون نتوانتسته ام کلیه اطلاعات را در این سایت بروز کنم لطف بفرمایید تصویر و مطالبی در خصوص کوهها ، غار ها ومناظر طبیعی استان برای اینجانب ارسال فرمایید از بذل توجه حضرتعالی کمال تشکر را دارم
با تشکر برادر کوچک شما مجتبی رومانی
پاسخ ساسان عسکری : زنده باشید
تمام تلاشم را میکنم تا به شما و کار ارزشمندتان کمک کرده باشم
پیروز باشید
عبدالرضا قاسمی
جمعه 1391/11/20 08:06 ب.ظ
سلام . ممنون از لینک وبلاگ این حقیر . بعث افتخار است نام وبلاگ من در پیوندهای شما باشد ... بخصوص کنار دوست عزیزم رضا جایدری . سپاس
پاسخ ساسان عسکری : زنده باشید ایشالا
قربان شما
هومن
چهارشنبه 1391/11/18 02:02 ب.ظ
سلام.تورو خدا خرم آباد تیم برا چیشه.تیم برا شهری خوبه که مردمش پاک دل باشن مثل دورود.جم کنین.این تیم های شهرتونو ۸ تا بیشتر هم میشه خورد؟تو روخدا تیماتونو منحل کنین بزارین دورودی ها خودشون بلدن آبرو داری کنن.زنده باد گهر لرستان
پاسخ ساسان عسکری : تشکر برای اینکه فرهنگتون رو نشون میدید و مارو نا پاک دل خطاب میکنید خیلی ممنونم دوست من!
تشکر از آبروداری تیم ته جدولیتون!
شما آبروی شهر خودتون و تیم ته جدولیتون رو بخرید مشکلی نیست دوست من!ما نه با تیم شما کاری داشتیم نه صنمی!نمیدونم چرا هی میاید اینجا واسه حرف نزده مارو بازخواست میکنید!
نهایت تاسف رو میخورم برای شما و امثال شما!
انشالا موفق باشید!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر