تبلیغات
شهر خرم آباد - ما طرف صداقت و شرافت هستیم

ما طرف صداقت و شرافت هستیم

نویسنده :ساسان عسکری
تاریخ:سه شنبه 1391/10/19-01:31 ب.ظ

پیامک‌هایی که به هفته نامه اقتصاد لرستان ارسال می‌شوند اکثرا بازگو کننده مطالباتی هستند که سالیان است مردم لرستان انتظار بر آورده شدن آن‌ها را داشته‌اند، اما بر آورده نشده‌اند. مردم نیز می‌خواهند به هر طریقی این مطالبات به حق را به گوش مسئولان برسانند و به آن‌ها گوشزد کنند کم کاری آن‌ها، که لیستی نمونه‌وار در اقتصاد لرستان تحت عنوان مطالبات وجود دارد، مد نظرشان است و خواسته‌هایشان را هنوز برآورده شده نمی‌بینند.

از چند هفته پیش هفته نامه اقتصاد لرستان یکی از پیامک های ارسالی در طول هفته را به عنوان پیامک برگزیده انتخاب می‌کند. تا هفته قبل در قالب شعر و نثر محرومیت‌های تاریخی لرستان را به حیث پیشرفت اقتصادی و صنعتی، محتوای اکثر پیامک های برگزیده، را تشکیل می‌داد.اما پیامک هفته قبل متفاوت بود از سایر پیامک‌ها. یکی از خوانندگان بدون اینکه دلیل مستندی در دست داشته باشد و این نکته را در نظر داشته باشد که اقتصاد لرستان به هیچ نهاد دولتی وابسته نیست، پیامکی به شماره دفتر هفته نامه ارسال کرده بود به این شکل که: «هر خواننده کم عقلی متوجه تعریف و تمجید چاپلوس مابانه ی شما از شهردار می‌شود، خجالت بکشید! قلم حرمت داره نباید با چند ریال فروختش»

هم تهمتی زده شد و هم به بدترین شکل ممکن اعتراضی بیان شد که خالی از توهین نبود. از زمانی که تغییر و تحولات هرچند کوچک در خرم آباد از زمان حضور آقای نصیری در شهرداری خرم آباد رخ داده است، هفته نامه اقتصاد لرستان و نویسندگان این هفته نامه از این تغییرات خوب و مثبت استقبال کرده و از آقای نصیری به نوعی تشکر کرده‌اند، اما به هیچ روی آن‌ها را کافی ندانسته‌اند و صرفا به شکل آغازی نو برای شهر خرم آباد به این تغییرات نگاه می‌کنند. این تشکرها نه به شکل دستوری بلکه به عکس از ته دل نوشته می‌شود. شخصا تا به حال آقای نصیری را از نزدیک ندیده‌ام، تا قبل از حضورشان در شهرداری هم ایشان را به هیچ روی نمی‌شناختم و ذکر این نکته هم الزامی است که نیازی به دریافت پول و چاپلوسی کردن از کسی ندارم، چون موقعیتی ندارم که بخواهم بهبودش ببخشم و یا از دستش بدهم، این یک قانون اساسی برای مجموعه‌ی اقتصاد لرستان است، که در کنار انتقادها وظیفه خود بداند تا از اتفاقات مثبت نیز بگوید.

بعد از رفتن شهردار ساکی از شهرداری خرم آباد تا زمان حضور آقای نصیری چه تغییر و تحول عینی در جهت مثبت در خرم آباد رخ داده است!؟ به واقع 10 مورد را هم نمی‌توان نام برد. اما در همین مدت کوتاه حضور شهردار نصیری در شهرداری، تغییراتی ایجاد شده است و از ظرفیت‌هایی استفاده شده که پیش از این کسی نخواسته بود از این ظرفیت‌ها بهره برداری کند.

به هر ترتیب نمی‌خواهیم در این نوشتار به تشکری دیگر دست بزنیم و نمی‌خواهیم که کاستی‌های بسیار زیاد دیگر را گوش زد کنیم و از خیل عظیم مقالات و یادداشت‌های منتشر شده در اقتصاد لرستان بگوییم که کاستی‌ها و کمبودها را گوشزد کرده‌ایم. حرف ما این است که چرا به دیگرانی که تشکر و قدردانی می‌کنند چنین بی محابا می‌تازیم؟، چرا روحیه تشکر در ما مرده است؟ و چرا تا کسی از کاری مثبت تقدیر می‌کند که مستقل است او را مواجب بگیر و چاپلوس خطاب می‌کنیم؟

این برخورد حاصل از چه روحیه ای است که چنین چشمش را بر چند کار خوب آقای شهردار بسته است و نمی‌خواهد باور کند که این کارهای انجام شده هم حق ماست و این‌ها سرچشمه‌ی امید است برای کارهای بیشتر و بیشتر و برای زیباتر شدن شهری که پیش از این کمتر می‌شد کارهای مثبت در جهت زیباسازی شهر در آن را دید. همین روحیه در میان شهروندان خرم آباد آنقدر زیاد شده است که حتی یک ده کوره را هم بیشتر از شهر خودشان می‌پسندند و با اندک اتفاق ناشایستی جاهایی را مثال می‌زنند که از حیث شهر بودن قطعا از وضعیت جاری خرم آباد عقب‌تر هستند. این روحیه، یک روحیه ناشایست در قبال جایی ست که در آن زندگی می‌کنیم و یک ناسپاسی است از کسانی که دارند تلاش می‌کنند تا وضعیت را بهبود بخشند. با همین نگاه و همین توهم هم می‌شود ما را مواجب بگیر خانواده شهردار ساکی دانست، چرا که هر شهرداری آمده است از ایشان خواسته‌ایم به مانند مرحوم ساکی اقداماتی ماندگار را انجام بدهند.

در هفته نامه اقتصاد لرستان مطالب زیاد انتقادی هم نگاشته شده و می‌شود. تمام این مقالات یک خط را دنبال کرده‌اند و آن گوش زد کردن کاستی‌ها و محرومیت‌هاست به مسئولانی که گاهی در خواب خرگوشی هستند و گاهی فراموش‌کار، که بگوییم اوضاع شایسته شهروندان خرم آباد نیست و وضعیت صنعت و اقتصاد با وجود توانایی‌ها و شایستگی‌ها آن چیزی نیست که باید. اما در هنگام انتقاد معلوم نیست ما قدردانان امروز، مواجب بگیر چه کسی هستیم. به قول معروف «اینور بشکنم این گله داره، اونور بشکنم اون گله داره».

اگر تمام کسانی که به مانند فردی که پیامک مورد نظر را ارسال کرده است، فکر می‌کنند، در مسند کار بودند و اقداماتی که سال‌ها مردم منتظرش بودند، حال هرچند کوچک، را رقم می‌زدند باز هم باید آن‌ها را بایکوت خبری می‌کردیم!؟ تمام این اقدامات را به هیچ می‌انگاشتیم و حق را به کسانی که راضی و خشنود بودند از آغاز فصلی نو نمی‌دادیم تا زبان به تشکر باز کنند و بگویند آقای شهردار متشکریم از اینکه به فکر شهر ما هستید، متشکریم که عذر خواهی را بلدید! گاهی واقعا می‌مانم که ما را چه راضی می‌کند؟ در مرام این افراد فقط دیدن چاله چوله های خیابان‌ها و کوچه های آسفالت نشده دیده می‌شود.

این تشکرها بی شک حاصل چرخش قلم برای چاپلوسی نیست، قلم همان قلم است، نویسنده باید آنقدر دیدش گسترده باشد که فقط انتقاد را یاد نگرفته باشد. اما گویا برخی خوانندگان به سبب وضعیتی که بر ما گذشته است فقط انتقاد و تاختن به دیگران را یاد گرفته‌اند و نمی‌دانند برای رسیدن به آن چه که آرزویمان است باید از همین اتفاقات کوچک شروع کنیم. تا زمانی که قدردانی را ندانیم، تا زمانی که تشکر کردن را ندانیم، بی شک حاصلش مایوس کردن کسانی است که به مانند آقای شهردار به فکر وضعیت شهر خرم آباد هستند و نهایتش می‌شود چیزی که تا پیش از این بودیم.

یک سوال از همین شهروند عزیز، آیا گذر کردن از کنار بوستان مطهری او را راضی نمی‌کند؟ آیا با دیدن تندیس‌های میدان شهدا و آزادی او خشنود نمی‌شود؟ آیا با سرو سامان دادن به وضعیت ترمینال او راضی نمی‌شود؟ آیا خبر ساخت خیابان موازی حافظ او را راضی نمی‌کند!؟ آیا خبر تقدیر از بازنشستگان شهرداری او را راضی نمی‌کند!؟ آیا بهبود وضعیت دریاچه کیو او را راضی نمی‌کند!؟ آیا خبر ساخت چهار باغ ایران‌زمین او را راضی نمی‌کند!؟....بله باید به پاس این کارهای هرچند کوچک اما خوب از آقای شهردار تشکر کرد.

بیایید به شهرمان بیندیشیم و از کسانی که مانند ما فکر می‌کنند متشکر باشیم که دارند عمل می‌کنند، بارها و بارها روی دیوار نوشتیم فلانی مرد عمل اما حاصل چه شد؟ هیچ! حالا که کسی دارد عمل می‌کند بیایید از این که در عالم واقع به وظایفش در قبال شهرمان عمل می‌کند متشکر باشیم.

 

 برای خواندن مطلب در اقتصاد لرستان اینجا کلیک کنید.



نوع مطلب : تحلیلی  فرهنگی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Why is my Achilles tendon burning?
دوشنبه 1396/06/27 03:39 ب.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for How
can I increase my height after 18?
elderlymercenar16.sosblogs.com
پنجشنبه 1396/02/21 04:53 ق.ظ
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks
BHW
جمعه 1396/02/1 05:43 ب.ظ
Awesome! Its truly awesome piece of writing, I have got much clear idea on the topic of from this article.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر