تبلیغات
شهر خرم آباد - یک تیم خوب بهتر از سه تیم بد!

یک تیم خوب بهتر از سه تیم بد!

نویسنده :ساسان عسکری
تاریخ:سه شنبه 1391/10/12-12:25 ب.ظ

از سال‌های اوج فوتبال خرم آباد در اواخر دهه‌ی 50 و طول دهه‌ی 60 تا اواخر دهه‌ی 70 روزگار زیادی سپری می‌شود. خیل عظیمی از فوتبالیست‌های خرم آباد از مرحوم ناصر میرزایی و غلام زینی وند و بهمن سلاحورزی در دهه‌ی 50 تا تمام نامداران خیبر در دهه‌ی 60 و خیبر دهه‌ی 70 با ابراهیم میرزاپور و بیژن کوشکی و مهرداد خادمی، فرزاد بهاری و ... طعم پوشیدن پیراهن تیم‌های ملی در رده های مختلف سنی و نیز پوشیدن پیراهن تیم‌های بزرگ کشور را چشیده‌اند.

 در سال 57 بود که تکرار حسرت چند باره صعود به لیگ تخت جمشید در فاصله‌ی کوتاهی از عدم صعودهای سال‌های پیش بر دل فوتبال خرم آباد نقش بست، شاید مهم‌ترین این حسرت‌ها. جایی که مجتمع گوشت خرم آباد در 4 هفته مانده با پایان مسابقات زیر گروه لیگ تخت جمشید صدر نشین است، اما به دلیل پیروزی انقلاب اسلامی و تعطیلی لیگ‌های سراسری کشوری، رقابت با بزرگان فوتبال ایران در آن سال‌ها و حسرتش بر دل ما ماند، تا زمانی که خیبر متولد شد.

تولد خیبر مصادف بود با اوج شکوه فوتبال خرم آباد، خیبری که تیم منتخب لرستان را نیز تشکیل می‌داد. آنقدر قدر بود که به نایب قهرمانی جام حذفی،با شکست پرسپولیس هم رسید و در لیگ قدس یقه‌ی تیم‌های قدری مثل منتخب گیلان، مازندران، آذربایجان و خوزستان را بگیرد. این توان و قدرت تا جایی پیش رفت که تیم‌های ملی برای برگزاری بازی تدارکی در آن سال‌ها به خرم آباد می‌آمدند.

رکود فوتبال خرم آباد مصادف بود با آخرین قدرت نمایی خیبر (فجر) در سال 76-77 با مربی گری ناصر میرزایی. مرحوم ناصر میرزایی با جوانانی گمنام و شایسته و با استعداد تا پای صعود به لیگ دسته اول آزادگان پیش رفت، اما در دو بازی رفت و برگشت با یک پنالتی مغلوب بهمن کرجی شد، که آن روزها پر بود از بازیکنان تیم ملی فوتبال. البته ناگفته نماند که با مسیر پر پیچ و خم و قوانین اعجاب انگیز فدراسیون فوتبال در آن سال، که نمونه های آن را هنوز هم شاهدیم، خیبر از صعود باز ماند. اما دست کم تا سال 83 دیگر جرقه ای به شکل صعود در فوتبال خرم آباد زده نشد.

در سال 83 نیز خیبر که تازه از لیگ دسته دوم به لیگ یک آمده بود، در تمام نیم فصل اول نتایج بدی گرفت و در انتهای جدول حضور داشت. اما باز هم دست به دامن اسطوره فوتبال لرستان شد و این ناصر میرزایی بود که تیم خیبر را از ته جدول تکان داد، تراکتورسازی را شکست داد و با راه آهن و شهید قندی دو تیم صعود کننده آن سال به تساوی رسید. این آخرین خبر خوب فوتبال این شهر بود. (مثالی از کوثر نخواهیم زد، زیرا این تیم نه از ما بود و نه توانست از ما باشد)

به هر روی با این مقدمه بررسی کوتاهی خواهیم کرد مهم‌ترین دلیل شکست فوتبال خرم آباد را در نیم فصل رقابت‌های لیگ‌های دسته دوم و سوم.

1.بی شک در میان بازیکنان تیم‌های داتیس، دارتاک و پرسپولیس استعدادهای تازه و پرتوان و نیز باتجربگان دیروز فوتبال لرستان حضور دارند. اما شکست ما در نیم فصل رقابت‌ها حاوی یک نکته فراموش شده است و آن اینکه ما 70 بازیکن را در بین سه تیم پخش کرده‌ایم و بسیاری از استعداد های خود را به خارج از استان فرستاده‌ایم. نکته ای که به آن دقت نشده این است که، شاید بتوان گفت فقط 30 نفر از این بازیکنان می‌توانند در لیگ‌های دسته دو و سه به رقابت با بازیکنان تیم‌های متمولی بپردازند که استعداد های خودشان را در اکثر مواقع در ترکیب نداشته، زیرا استعداد فوتبالی در میان آنان یافت نمی‌شود و به بازیکنان خارج از استان خود متوسل شده‌اند برای پر کردن نواقص تیم‌هایشان.

ما با این کار یک ظلم بزرگ در حق فوتبال‌مان کردیم. بازیکنان با استعداد را میان سه تیم تقسیم کرده و نیز به دلیل عدم توانایی مالی در جذب بازیکنان مورد نیاز و وارداتی از خارج استان به نوعی کوتاهی کرده و بسیاری از ستارگان خود را به همین دلیل به خارج از استان کوچ داده‌ایم. همین مسئله دستمان را از آنچه که می‌شد هدفمان باشد کوتاه کرده است. این تقسیم بازیکنان بی شک مهم‌ترین دلیل شکست فوتبال خرم آباد در نیم فصل رقابت‌ها بوده است. باید به این باور می‌رسیدیم که یک تیم خوب بهتر است از سه تیم بد. اما متاسفانه بنا به هر دلیلی پخش این بازیکنان میان سه تیم عاملی شد تا آن گونه که باید تیم‌های فوتبالمان نمایش مطلوبی نداشته باشند. هرچند اگر در زمان مناسب فریاد رسی به داد داتیس می‌رسید اوضاع مطلوب‌تر می‌شد، اما علت شکست تیم‌های داتیس و دارتاک و تا حدودی پرسپولیس در نیم فصل رقابت‌ها نه عدم حمایت مسئولین بلکه پخش شدن بازیکنان مستعد و باتجربه بین سه تیم بود.

شاید ابتدای فصل هدفی بزرگ را در سر داشتیم تا به همگان نشان دهیم که قدرتمان تا چه اندازه زیاد است، اما این شرایط فراهم نمی‌شد مگر با گرد آوردن تمام این بازیکنان در قالب یک تیم واحد. آنگاه می‌شد به شرایطی مناسب نه فکر!، بلکه دسترسی پیدا کرد و با پای خودمان به لیگ بالاتر صعود کنیم.

2.مورد دومی را هم که بررسی می‌کنیم جدای از نکات ذکر شده در بخش یک نیست. باید در نظر بداریم که تامین هزینه تیم‌ها یکی از وظایف مالکان است و شاید مهم‌ترین وظیفه‌ی آنان، آنگاه در درجه‌ی دوم می‌شود مساعدت و همراهی مسئولان را برای کمک‌های بیشتر طلب کرد. آقای جافر دولتشاهی مالک تیم فوتبال دارتاک در مصاحبه ای اعلام کرده بودند، که فقط 30% از هزینه تیمش را می‌تواند تامین کند. با توجه به همین گفته‌ی آقای دولتشاهی می‌توان متصور بود که اگر سایر مالکان نیز به مانند ایشان می‌توانسته‌اند 30% از هزینه تیم خود را تامین کنند، با یک جمع ساده می‌توان به توانایی پرداخت هزینه‌ها تا سقف 90% رسید، اما مشکل اینجاست که این هزینه تقسیم شده است. اگر به این باور می‌رسیدیم که توانایی حضور در قالب سه تیم را نداریم، که این باور بیراه نیست، و با فروش امتیاز دو تیم از سه تیم می‌شود درآمدی بیشتر برای حضور پرقدرت‌تر جمع آوری کرد، هیچ مشکلی پیش نمی‌آمد، زیرا در نهایت به هدفی می‌رسیدیم که امروز حتی تا نزدیکی آن هم پیش نرفته‌ایم. حتی می‌شد در آن شرایط از مسئولان انتظار داشت که 10% باقی مانده را تامین کنند، آنگاه بود که انتظار مالکان برای عدم کمک مسئولان به حق جلوه می‌کرد.

با شرایطی که بر فوتبال ما گذشت، برعکس ابتدای فصل که امید صعود حداقل داتیس را داشتیم، حال باید آرزومند بقا در لیگ دسته دو و نیم نگاهی به اما و اگر های پرسپولیس باشیم. اگر خدا یاری کرد و در لیگ دسته دوم باقی ماندیم و نیز پرسپولیس صعود کرد، باید از تجربه های تلخ امسال درس گرفته شود و باز به راهی که امسال رفتیم نرویم.


برای خواندن در صفحه ورزش اقتصاد لرستان اینجا کلیک کنید.نوع مطلب : تحلیلی  ورزشی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Can you lose weight by doing yoga?
سه شنبه 1396/06/28 12:18 ق.ظ
Hey! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room
mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him.

Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!
yuonnepeinado.hatenablog.com
شنبه 1396/05/14 12:29 ق.ظ
Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
platform are you using for this website? I'm getting
fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and
I'm looking at alternatives for another platform. I would be awesome if
you could point me in the direction of a good platform.
چو ایران نباشد تن من مباد (عبدالرضا قاسمی )
یکشنبه 1392/03/5 04:50 ب.ظ
سلام بر شما با مطلب زیر بروزم .
"پیشنهادم به مدیران پایگاه های خبری ، سایت ها و اعضاء آن ؛ این است که با تشکیل جلسات منظم ؛ فعالیت های جاری خود را در مقاطع مختلف مورد نقد و بررسی قرار دهند . نقاط ضعف را شناسایی کرده و برای هر نقطه ضعف برنامه ریزی نموده و متولی جهت اجرای آن تعیین کنند . "
با توجه به حضورتان در یافته خوشحال میشم نظرتان را بدانم
چو ایران نباشد تن من مباد (عبدالرضا قاسمی )
یکشنبه 1392/02/22 04:58 ب.ظ
سلام دوست گرامی
بروزم با معرفی شاعر و وبلاگنویسی که درد را می شناسد / این دوست ما را با پیام خود مورد لطف قرار دهید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر