تبلیغات
شهر خرم آباد - ورزش شهرداری

ورزش شهرداری

نویسنده :ساسان عسکری
تاریخ:سه شنبه 1391/10/5-03:47 ب.ظ

این روزها سری که به جدول مسابقات گوناگون ورزشی می‌زنیم جدای از اینکه نام تیم مشخص می‌کند به چه نهاد و سازمان و کارخانه ای منصوب است حاوی نکته ای تراوش شده از نام تیم‎های ورزشی هم هست و آن همنامی طیف بزرگی از باشگاه‌های حاضر در لیگ‌ها و مسابقات کشوری است. این اتفاق قطعا بسیار آزار دهنده‌ است، مادام آنکه پسوند آن را نخوانید و ندانید، متوجه نخواهید شد از فولاد کدام شهر، نفت کدام شهر، مس کدام شهر، سایپا کدام شهر و حتی کدام پرسپولیس و استقلال صحبت می‌شود.موج دوم این اتفاق با تیم‌های دوم باشگاه‌ها رخ داده است، مثل ذوب آهن نوین، نفت نوین، سپاهان نوین، که پشتوانه‌ی تیم اصلی هستند اما در لیگ‌های پایین‌تر، جایی برای کشف استعدادها برای تیم اصلی. اتفاقی که در سالیان دور به این شدت وجود نداشت و به ندرت پیدا می‌کردید نمونه نام مشابهی را که فقط با تغییر پسوند در حال تکرار شدن باشد. به جز مواردی مثل شاهین و یا تاج پیش از انقلاب که اغلب تیم‌های خارج از تهران مربوط به این باشگاه غیر فوتبالی بودند و یا در ورزش حرفه ای حضوری نداشتند، کم بودند مواردی که از نام‌های مشابه برای تیم ورزشی خود استفاده کرده باشند.

نام گذاری هر تیم ورزشی، نشریه، ساختمان و یا غیره می‌تواند یاد آور یک مکان تاریخی، اتفاق تاریخی، یک پهلوان یا انسان تاریخی، یک حیوان پر ابهت و یا مواردی از این دست باشد که قصد نام گذار را در پشت انتخاب این نام مشخص کند، مثلاً قصد زنده نگه داشتن یک نام تاریخی را داشته(مثل داتیس:نام سردار داریوش هحامنشی،و نیز به معنی قدرت و توان)،  و یا از ویژگی‌های مثلاً عقاب بخواهد ابهت و قدرت را در روح و کالبد تیم ورزشی خود بدمد. نمونه‌هایی مثل تیم‌های فوتبال قدرت، عقاب، شاهین، رعد و امثالهم صرفاً یک نام نیستند، بخشی از علت انتخاب این نام‌ها می‌تواند بار روانی باشد که حاصل از شنیدن این نام‌ها به تیم رقیب وارد می‌شود که بی شک با داشتن بازیکنانی خوب و طراز اول این ابهت و قدرت و توان صد چندان خواهد شد.

اما این روزها در جداول رده بندی مسابقات و لیگ‌های کشوری شاهد تکرار یک نام بیش از نام‌هایی که در بالا گفته شد هستیم. که در شکل مالکیت مربوط به یک سازمان هستند، اما بسته به شهر محل حضور تیم نام پسوند تغییر می‌کند. «شهرداری».

تیم‌های ورزشی شهرداری‌های کشور زیر نظر سازمان ورزش شهرداری شهر متبوع خود اداره می‌شوند. سازمان ورزش شهرداری کاملاً وابسته به شهرداری و جزیی از آن است، مثل سازمان فرهنگی شهرداری. هیچ‌کدام از این دو سازمان در خرم آباد فعالیتی ندارند. در تیر ماه 91 آقای همت پور در مصاحبه ای از تصویب اساس‌نامه سازمان فرهنگی شهرداری خرم آباد سخن به میان آورد و وعده داد که این سازمان به زودی فعالیت خود را آغاز می‌کند، اما با گذشت 6 ماه هنوز فعالیتی عینی تحت عنوان سازمان فرهنگی شهرداری خرم آباد دیده نشده است. به هر روی، هیچ‌کدام از این دو سازمان امروزه در شهرداری خرم آباد وجود ندارند.اما این باعث نشده است، که شهرهای فاقد این سازمان در شهرداری به تیم‌داری و فعالیت‌های ورزشی نپردازند.

سازمان ورزش شهرداری جدای از اعتلا و کمک به رشد ورزش همگانی، فعالیت‌هایی در جهت برگزاری مسابقات ورزشی و نیز راه اندازی و مدیریت تیم‌های ورزشی دارد. امری که امروزه در اکثر شهرهای ایران و حتی استان لرستان نیز وجود دارد. نمونهٔ تیم فوتبال شهرداری بروجرد که سال قبل یکی از نمایندگان استان لرستان در لیگ دسته سوم کشور بود و نیز تیم داری کوتاه مدت شهرداری دورود در لیگ برتر. قانون فعالیت و تیم داری شهرداری در بخش ورزش حرفه ای را به هیچ روی منع نکرده است. گویی فقط و صرفاً علاقه مسئولین شهرداری آن شهر بزرگ‌ترین دلیل برای آغاز فعالیت در یکی از رشته های ورزشی باشد.

اولین تیم فوتبال شهرداری که به شکلی حرفه ای فعالیت خود را آغاز کرده است تیم فوتبال شهرداری تبریز است که با تغییر نام تیم فوتبال آتش نشانی این شهر در سال 1365 به شکل حرفه ای وارد عرصه فوتبال کشور شده است. بی شک شهر تبریز یکی از شهرهای صنعتی کشور است که حضور شهرداری این شهر را در ورزش آن هم به شکل حرفه ای جالب توجه می‌نماید. شهرهایی دارای امکانات صنعتی و کارخانجات عریض و طویل، باز هم توسط شهرداری به مقولهٔ ورزش توجهی خاص می‌کنند و در شکل حرفه ای آن به تیم داری می‌پردازند. می‌بینیم که وجود کارخانجات عظیم و بزرگ نیز در تبریز و حتی دیگر شهرها مثل اراک، بندرعباس، ساوه، ارومیه و ... نیز شهرداری‌های این شهرها را از تیم داری منصرف نکرده است. جالبی این نکته در مورد خاص اراک، شکست هر سالهٔ تیم‌های این شهر از صعود به دسته های بالاتر و کم تماشاگر بودن بازی‌های تیم فوتبال شهرداری اراک (که هر سال در دست یک بخش از صنایع اراک و یا شهرداری اراک است) است می‌باشد، که حتی این وضعیت شهرداری این شهر را از فعالیت در امر ورزش منصرف نکرده است.تلاش‎های شهرداری این شهر تا جایی پیش رفته که چند سال پیش تیم فوتبال شهر اراک (در آن سال خاص با نام صنایع اراک) به دسته پایین‌تر سقوط کرد اما سال بعد با خرید امتیاز یک تیم دیگر توسط شهرداری به کوران رقابت‌ها بازگشته است. نکته ای که یادآوری می‌شود این است، که شهرداری این شهر حضور در امر ورزش را بر خود واجب و لازم می‌بیند و تلاشی برای حفظ شور و نشاط در بین شهرواندان آن شهر، نه یک ژست گرفتن. صرف وجود کارخانه های عظیم در اراک نیز شهرداری این شهر را از تیم داری منصرف نکرده است.

اما روی دیگر سکه نیز فعالیت شهرداری‌های شهرهای کم بودجه کشور در امر ورزش، در قیاس با شهرداری خرم آباد است. شهرهای غیر صنعتی و فاقد کارخانجات بزرگ و عظیم و یا شرایطی مانند خرم آباد. شهرداری یاسوج، دزفول ، لنگرود، ساوه ، اردبیل در لیگ‌های دسته یک و دو کشور دارای تیم فوتبال و فوتسال و والیبال و بسکتبال و ... هستند. حضور شهرداری‌های کشور در ورزش و خصوصاً ورزش پر طرفدار فوتبال به همین جا ختم نمی‌شود. شهرهایی مثل مهاباد، گچساران ، جیرفت و حتی شهر ناشناخته ای مثل دیزچه در لیگ‌های کشوری حضور فعال دارند. اما چه امری شهرداری خرم آباد را از حضور در این بخش منع می‌کند و یا چه دلیلی برای علاقه نشان دادن در این بخش مسئولین شهرداری خرم آباد را از این کار منصرف می‌کند، پاسخ روشنی برای آن در دست نیست.

حضور تیم‌های ورزشی شهرداری‌های کشور در یک دید باعث شناخته تر شدن نام آن شهر و نیز تبلیغ برای آن شهر می‌شود، وضعیت یاسوج قبل و بعد از حضور تیم فوتبال شهرداری یاسوج نمونهٔ بارز این مثال است که تیم فوتبال شهر یاسوج عاملی شد برای معرفی بیشتر و شناخته تر شدن شهر لرتبار یاسوج. از دیگر نکات مثبت حضور شهرداری‌ها در امر ورزش می‌توان به توسعهٔ ظرفیت‌های ورزشی و نیز کشف و به صحنه آوردن استعدادهای ورزشی در شهری مثل خرم آباد اشاره کرد، که 1-فاقد امکانات و صنایع و کارخانجات برای هزینه در این بخش است و 2-تیم داران این دیار و کسانی که حاضر به فعالیت در امر ورزش هستند، پیمانکارانی هستند که از قِبَل درآمد شرکت خود بنا به هر دلیلی در این امر هزینه می‌کنند، که با گسترده تر شدن شکل فعالیت تیم‌هایشان در رده های بالاتر، غول مشکلات مالی خود را نشان داده و پا پیش کشیدن این عزیزان ، که از این منظر به حق بوده است، را به همراه داشته است.

شهرداری خرم آباد با بودجه ای نزدیک به 70 میلیارد تومان، امروز تنها سازمان و نهادی است که می‌تواند کمک حال ورزش خرم آباد باشد. شهرهایی که خالی از ظرفیت‌های مالی برای هزینه در ورزش هستند آدرس شهرداری را رفته‌اند و توانسته‌اند شور و نشاطی را به جامعهٔ شهری و شهروندان خود بازگردانند. شهرداری که پیش‌تر سابقهٔ تیم داری در قامت تیم محبوب خیبر را داشته است، اما اینکه چرا امروزه در ورزش حرفه ای حضوری فعال و مستمر ندارد و یا بهتر بگویم اصلا حضوری در ورزش حرفه‌ای ندارد خود جای سوال است.


مشاهده در هفته نامه اقتصاد لرستاننوع مطلب : ورزشی  تحلیلی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
What is a heel lift?
دوشنبه 1396/06/27 03:26 ق.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks,
However I am having troubles with your RSS. I don't know why I can't join it.
Is there anyone else getting similar RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond?

Thanx!!
knowledgeablesi91.jigsy.com
جمعه 1396/05/13 10:45 ب.ظ
Hey very nice site!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
I'll bookmark your site and take the feeds additionally?

I am glad to seek out numerous useful info here in the put up, we'd
like work out more techniques on this regard, thank you for
sharing. . . . . .
Mohammad10reza@Yahoo.com
سه شنبه 1391/10/5 04:09 ب.ظ
ببینید دارن به هر دری میزنن که تیم بیارن لیگ برتر.وقتی دیدن خودشون صنعت قوی ندارن گیر دادن به هدایتی هدایتی قالشون گذاشت.حالا دىدن شهر دارشون ىه کمى خرج کرده فکر کردن خبرىه نه بابا آخه خرم آبادو چى به لىگ برتر؟رومشگانو بگى حرفى
پاسخ ساسان عسکری : :))
حرفات خیلی خنده داره:))
دوست من اینجا صنعت و صنایعی نیست و تنها جایی که میتونه به ورزش ما و یکی کردن تیمهای دارتاک و داتیس و پرسپولیس که 70-80 تا جوون توش بازی میکنن همین شهرداریه!در ضمن یکم بگردید توی همین وبلاگ و بقیه وبلاگهای خرم آباد میبینید قبل از حضور آقای نصیری هم همین تقاضا از شهرداری بوده و خواهد بود،مادامی که صنعت نباشه همینه!حرف ما اینه از ورزش ما و استعدادهای مثل امین بیرانوند،پویا عالیخانی،یاسر درویشی،رضا شرفی،مسعود حسنوند،فرشاد محمدیان،مسلم پروانه پور،مهدی عبدی،اسماعیل میرزاپور،بهمن داستانی،احسان جابری و ... که فقط در فوتبال فعال هستند حمایت بشه!حالا شما مثل باقی رفتارهاتون هر برداشت دیگه دارید حاصل افکار خودتونه.
فعلا که آقای هدایتی همه ی تیمهای تحت مالکیتشو داره واگذار میکنه.
توهینهاتونو جواب نمیدم دوست من،نشانه ی فرهنگ شماست نظراتتون امیدوارم پیروز باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر