تبلیغات
شهر خرم آباد - شهر تغییر

شهر تغییر

نویسنده :ساسان عسکری
تاریخ:چهارشنبه 1391/09/15-04:57 ب.ظ

عملکرد شهرداری خرم آباد و شهردار جدیدش بی شک باعث خواهد شد که زبان به تحسین باز کرده و از اتفاقات هرچند کوچک این چند وقت اخیر ابراز رضایت کنید. اتفاقات کوچکی که چهرهٔ بخش‌هایی از شهر را تغییر می‌دهد و شکلی تازه و نو به آن می‌بخشد. تغییر نماد میدان شهدا، بازسازی پارک مطهری، احداث باغ ایران زمین، ایجاد نماد تازه برای میدان آزادی (مجسمه) که سال‌ها بود هیچ نمادی نداشت، لای روبی و آغاز فعالیت برای دائمی کردن دریاچه کیو، تنها در همین مدت کوتاه رخ داده‌اند. تا پیش از این اتفاقات و فعالیت‌های عمرانی چند سال اخیر، خاطره ای که در ذهن داریم، آغاز نشدن فعالیت‌های عمرانی و یا به ثمر نرسیدن این دست کارها بود، که نمونه بارز آن بر بلندای پارک صخره ای استوار ایستاده است!

به عنوان یک شهروند این شهر از اینکه شهرم شبیه یک کارگاه عمرانی بزرگ باشد که دائم در حال تغییر است احساس رضایت می‌کنم. همزمان با این کارهای عمرانی میل به امید و دلبستگی به دیارم بیشتر از پیش خواهد شد. اما باید بدانیم این اتفاقات خُرد برای جبران عقب افتادگی‌های تاریخی در زمینه عمران شهری ناچیز است و چیزی بیش از این را طلب داریم و در روی دیگر سکه اگر از اتفاقات رخ داده که مثبت بوده راضی نباشیم و این رضایت را بروز ندهیم بی شک شکر نعمت را به جا نیاورده ایم و انگیزه فعالیت‌های بیشتر را در مسئولانی که بعد از سال‌ها قصد فعالیتی دارند را خواهیم کشت و ممکن است با حالت سکون پیشین بازگردیم.

زیباسازی شهر باعث ایجاد رضایت از بودن در محیط شهری را رقم خواهد زد و این رخ نخواهد داد تا زمانی که فرسودگی‌ها، بازسازی و بهسازی و کارهای تازه آغاز شود. در زمینه مطالبات شهری شهروندان خرم آباد مطالبات دیرینی دارند که ممکن است گفتن آن‌ها نیازمند آن باشد که در مبحثی دیگر به آن پرداخته شود. تعریض خیابان‌های قدیمی شهر و روان سازی ترافیک شهری و ایجاد و گسترش فضاهای تفریحی شهر، نمونه ای است از مطالبات شهروندان خرم آباد، که اگر رخ بدهد بی شک آن زمان می‌توان از فصل نوی شهر خرم آباد سخن به میان آورد. ساخت چند زیرگذر و روگذر و پل بی شک اتفاقی مثبت در زمینه عمران شهری بوده است، اما اگر مکمل آن یعنی تعریض خیابان‌های شهر مثل خیابان انقلاب، حافظ و شهدا انجام نشود گویی فعالیت‌هایی شهرداری کم اثر بوده‌اند. اگر اقدامات مثبت اخیر در زمینه تغییر سیمای شهر از طریق مبلمان شهری ادامه دار نباشد و سیل تغییرات برای بهبود سیمای شهر سریال گونه ادامه نداشته باشد و به چند اتفاق کوچک اما مثبت بسنده شود، گویی هیچ کاری رخ نداده است.

در این بین تازگی‌ها تغییر نماد سبزه میدان از سوی شهرداری خرم آباد باز هم مطرح شده است. تغییری که هر بار با حضور شهردار تازه در دستور کار قرار می‌گیرد اما با مخالفت‌هایی از سوی قدیمی‌های این شهر به دست فراموشی سپرده می‌شود تا دوباره شهرداری تازه روی کار بیاید و روز از نو روزی از نو.

بیشتر کسانی که با تغییر حوض و فواره سبزه میدان مخالفت می‌کنند به قدمت آن و خاطراتی که با این میدان دارند، اشاره می‌کنند. در اینکه نشانی از شهر در سال‌های ابتدایی قرن حاضر شمسی را تداعی می‌کند شکی نیست، اما چند سؤال می‌پرسم، در کدام تصویر از شهر خرم آباد از سبزه میدان به عنوان یک نماد استفاده شده است؟ اگر از یک خرم آبادی نمادهای این شهر را بپرسید، چند درصد از آنان به سبزه میدان اشاره می‌کنند؟ آیا صرف اینکه قدیم‌ترهای شهر با آن خاطره دارند می‌شود از بهبود وضعیت سبزه میدان جلوگیری کرد!؟ با گشتی در فضای اینترنت کدام میدان خرم آباد حالت نماد بودن یافته است؟ نماد تازهٔ میدان شاپورخواست یا سبزه میدان!؟

اینکه دارای قدمت است، خاطره آور سال‌های کمی دورتر خرم آباد است برای قدیمی‌های شهر، درست! اما آیا جایگزینی یک نماد زیباتر و بهتر نمی‌تواند برای سبزه میدان که در شلوغ‌ترین نقطه شهر و نزدیکی قلعه تاریخی فلک الافلاک قرار دارد، بهتر باشد؟ در حالی که این میدان می‌تواند معرف یکی از نمادهای تاریخی شهر باشد با توجه به مکان قرار گیری آن، که در مسیر مسافرین بازدید کننده از قلعه فلک الافلاک است، اما جلوی آن را به صرف خاطره آور بودن برای قدیمی‌های شهر می‌گیریم!

بی تعارف، در اینکه این میدان از نظر جلوه های بصری چیزی خاصی در چنته ندارد یک حقیقت است، و در تمام این سال‌ها به صرف خاطره آور بودن آن جلوی تغییر وضعیت این میدان و بهبود وضعیت آن گرفته شده است؛ و این در حالی ست که اگر نماد یک میدان دارای زیبایی بصری باشد بی شک برای تغییر آن نباید درخواستی داشت، چنانچه که سال‌هاست نماد میدان فردوسی در تهران که مرتبط با نام همان میدان است در جای خود باقی ست و کسی هم حرفی از تغییر آن به میان نیاورده است. از این دست نمونه‌ها کم نیست! اما فقط به نمادهای میادین شاپورخواست، خایدالو و شهردار ساکی دقت کنید، هر کسی که به عنوان مسافر وارد این شهر می‌شود بی شک پیگیر این خواهد شد که این نماد مربوط به چه چیزی و کجاست و چه نام دارد و پیشینهٔ این نماد چیست، حال آنکه با دیدن سبزه میدان بی شک این سوا لات به ذهنش متبادر نخواهد شد و حتی جویای خاطره آور بودن آن برای قدیمی‌های شهر نخواهد شد، کما اینکه برای خیل عظیمی از میان‌سالان و جوانان این شهر هم این سؤال پیش نیامده است. اگر بحث احترام به قدیمی‌های این شهر است و خاطره آور بودن آن مطرح باشد بهتر است که ساختمان میرملاس به چرخهٔ فعالیت بازگردد تا اینکه از باقی ماندن سبزه میدان دفاع کنیم، میدان گَپ را بازسازی کنیم و بازار قدیم را سامانی بدهیم و پل حاج علی عسگر را بهسازی کنیم از این راه می‌توان هم به قدیمی‌ها احترام گذاشت و هم بخشی از تاریخ پرخاطره برای همگان را زنده کرد. در هر شهری بازار آن شهر محلی است برای گشت و گذار مسافرین و گردشگران، و این در صورتی است که هیچ‌گونه ساماندهی برای بهسازی و مرمت بازار قدیم خرم آباد که بی شک برای قدیمی‌ها خاطره‌انگیزتر است، نشده است.

چنانچه گفتم نماد میدان شاپورخواست امروزه در کنار آثار تاریخی این شهر یکی از نمادهای شهر در فضای اینترنت شده است، و این در حالی ست که سال‌های دراز از حضور این نماد در میدان شاپورخواست نمی‌گذرد! هیچ‌وقت برخوردهای مثبت شهروندان خرم آباد را با این نماد از یاد نخواهم برد، چنانچه هر مسافری با دیدن آن، نمادی تازه از شهر تاریخی ما را به خاطر خواهد سپرد. اگر در سبزه میدان که در نزدیکی قلعه تاریخی فلک الافلاک قرار دارد از نمادهای تاریخی این شهر استفاده شود بی شک کمک شایان‌تری به معرفی بهتر شهر خواهیم کرد، تا اینکه جلوی این تغییر را که می‌تواند مثبت باشد را بگیریم، طرحی مفهومی حول کلمه «سبزه میدان» و یا یکی از مفرغ‌های لرستان می‌تواند گزینه های خوبی باشند برای جایگزینی، اگر از نماد قدیمی در جایی دیگر حراست و یا دوباره به کار گرفته شود.نوع مطلب : تحلیلی  فرهنگی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
BHW
پنجشنبه 1396/01/31 01:56 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.

You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be
giving us something enlightening to read?
نصیری
چهارشنبه 1392/06/13 12:05 ق.ظ
باسلام، در صورت تمایل به ویلاگ پژاره (گالری تصاویر خرم آباد ) سر بزنید و اگر دوست داشتید با آن تبادل لینک نمایید، بهم خبر بده. با تشکر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر